FAQ

Jeżeli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na interesujące Państwa zagadnienie, prosimy o kontakt e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

1) Ile potrzeba pelet na ogrzanie (ogrzewanie + c.w.u.) 150m² domu?
Zużycie paliwa zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku (im lepiej jest on ocieplony, tym niższe zapotrzebowanie). Średnio potrzeba ok. 5 ton.

 

2) Jak często trzeba wybierać popiół?
Zawartość popiołu w peletach to ok. 0,5% (tzn. po spaleniu 1 tony pelet pozostaje 5 kg popiołu). Wystarczy opróżnić popielnik raz w miesiącu.

 

3) Co zrobić z popiołem powstałym w czasie spalania pelet?
Popiół ma bardzo korzystny skład mineralny i może posłużyć jako nawóz. Po wystudzeniu możemy wysypać go w ogródku.

 

4) Czy pelety są bezpieczne?
Pelety to czyste, bezpieczne, nietoksyczne, ekologiczne paliwo.

 

5) Jak dużo pracy wymaga obsługa kotła na pelety?
Wysokiej jakości kocioł działa w trybie automatycznym. Jedyna praca jaką trzeba wykonać to wsypanie paliwa i wybranie popiołu.

 

6) Jak przechowywać pelety?
Pelety należy chronić przed wilgocią. Użytkownicy instalacji w domkach jednorodzinnych najczęściej wybierają pelety pakowane w foliowe worki- to dobre zabezpieczenie paliwa.

 

7) W jakiej formie można kupić pelet?
Pelet dystrybuowany w Polsce jest dostępny w poręcznych 15-25 kg workach (różni producenci oferują różne wielkości worków, warto o tym pamiętać w kontekście wygody uzupełniania zbiornika paliwa), w opakowaniu "big-bag" o wadze 1 tony oraz luzem (transport cysterną lub wywrotką)- do dużych odbiorców.

 

8) Jaka powierzchnia jest potrzebna na kocioł na pelety?
Kocioł o mocy 20 kW razem ze zbiornikiem paliwa zajmuje powierzchnie około dwóch metrów kwadratowych.

 

9) Komu opłaca się ogrzewanie peletem?
Kotły na pelety to ciekawa propozycja dla każdego – dla tych, którzy poszukują wygodnego i taniego systemu ogrzewania do nowo budowanego domu, dla właścicieli istniejących budynków, którzy chcieliby obniżyć koszty ogrzewania albo myślą o usprawnieniu starej instalacji zasilanej kotłem na paliwo stałe.

 

10) Jak najłatwiej zamienić dotychczasowe paliwo na pelety?
Jeśli chcesz zastąpić używany dotąd opał peletami, można doinstalować nowy palnik do istniejącego kotła albo wymienić kocioł. Palnik warto wymienić w nowoczesnym kotle olejowym, ale gdy używa się nie najnowszego kotła na paliwa stałe - lepiej kupić nowy kocioł na pelety (ze względu na niską sprawność eksploatowanego urządzenia).

 

11) Czy nie zabraknie pelet na rynku?
Krajowa produkcja pelet stale rośnie, a wielkość eksportu spada- coraz więcej pelet pozostaje na rynku krajowym. Moce produkcyjne zakładów są znacznie większe niż ich obecne wykorzystanie, więc nie ma obaw o brak paliwa.

 

12) Co jest tańsze pelet czy groszek?

Na chwilę obecną ceny są porównywalne. Jednak wielu klientów rezygnuje z groszku ze względu małą dostępność dobrego ekogroszku i czystość.

 

13) Co mogę zrobić żebym nie musiała nosić worków?

Przy zastosowaniu peletu może Pani zastosować system podawania pneumatycznego który z zewnętrznego zbiornika przetransportuje Pani pelet do zbiornika w pomieszczeniu przy kotłach.

 

14) Czy mogę mieć pralnię w kotłowni - wywiesić pranie?

Jeżeli stosowany będzie opał w postaci peletu - to tak. Pomieszczenie kotłowni przy zastosowaniu peletu jest czyste w porównaniu z ekogroszkiem.

 

15) Dlaczego do popielnika spada niespalony groszek?

Groszek może być zabrudzony, może mieć dużą spiekalność która powoduje ze na palniku nie spala się prawidłowo. Kocioł przez to może nie osiągać swojej mocy przez co spala więcej i więcej pozostaje popiołu w popielniku a tym samym częściej trzeba czyścić popielnik.

 

16) Dlaczego często blokuje się podajnik ślimakowy przy groszku?

W groszku mogą być kamienie, pręty oraz inna granulacja niż podaje producent.

 

17) Dlaczego w zbiorniku na ekogroszek powstaje rdza?

Ze względu na to ze groszek przed zapakowaniem jest płukany i jego wilgotność powoduje ze wytwarza się para - skrapla się woda w zbiorniku co prowadzi do korozji.

 

18) Ile muszę spalić groszku a ile peletu przy powierzchni 200m2?

Zasadniczo powinno się spalać mniej groszku niż peletu ale ze względu na jego spiekalność, trudność w wyregulowaniu kotła powoduje ze więcej groszku przesypuje się poza popielnik niż spala się a tym samym powoduje ze powstają straty. Przy pelecie mamy tylko 0,5% popiołu - prawie w 100% się spala

 

19) Co ma większą sprawność kocioł na groszek czy na pelet?

Paliwo nie ma znaczenia. Kwestia jest jak wykorzysta się energię zawartą w paliwie - zależy to od konstrukcji kotła i palnika.

 

20) Dlaczego groszek jest zawilgocony?

Groszek przed zapakowaniem jest płukany, może być też nieprawidłowo przechowywany. Pelet ma do 8% wilgotności a ekogroszek powinien mieć do 12%

 

21) Jak dokonać zakupu właściwego groszku?

Każdy producent przed zakupem sugeruje jaki rodzaj paliwa jest najlepszy - jakie minimalne parametry powinno mieć zamawiane paliwo.

 

22) Czy łatwiej jest wyregulować kocioł na pelet czy na groszek?

Zdecydowanie prościej jest wyregulować kotły na pelet ze względu na mniejsze zabrudzenie. Jest czystszy, ma mniejszą wilgotność, granulacja peletu jest unormowana ma albo 6 albo 8mm. Przy groszku zapopielenie może dochodzić do 12%. To wszystko ma wpływ na wyregulowanie procesu spalania w kotle.

 

23) Przy jakiej temperaturze spalin należy wyczyścić piec?

Piec należy czyścić gdy ostygnie. Jeżeli temperatura spalin przekracza 160-170 st. C jest to wskazówka że można już piec wyczyścić. Po osiągnięciu 200 st. C włącza się alarm - należy wtedy koniecznie wyczyścić piec.

 

24) Jak często trzeba zasypać zasobnik compact bio slim 24kw w domu wolnostojącym 150m2, nieocieplonym?

Zasobnik compact bio slim 24kW w domu wolnostojącym 150m2 (nieocieplonym) trzeba zasypać: od 3 do 5 dni.

 

25) ... nie znalazłem nic na temat konieczności czyszczenia kotła peletowego. Mam rozumieć, że czyszczenie ogranicza się do usuwania popiołu?

Czyszczenie kotła powinno odbywać się raz na miesiąc. Wybieranie popiołu z kotła uzależnione jest od ilości spalanego pelletu.

 

26) Jakie zmiany w ustawieniach pieca trzeba wykonać aby w zakładce pomiary, opcja regulator pok. była na tak? Oczywiście mam taki regulator i jest on podłączony.

Należy ustawić na reg. pokojowym wyższą temperaturę. Tak- oznacza że jest potrzeba grzania pomieszczeń, Nie- oznacza że nie ma potrzeby grzania pomieszczeń bo temperatura w pomieszczeniu została osiągnięta.

 

27) Czy można dołączyć termostat pokojowy bezprzewodowy do kotła Pellet Fuzzy Logic 2?

Tak.

logo ekoregion b
EKOREGION Technika Grzewcza

ul. Prosta 286D

25-385 Kielce

Dane kontaktowe:

telefon: 885 470 935
email: ekoregionbs@wp.pl
strona internetowa: www.kotly-kostrzewa.pl